Teatr Albertus

strona WWW teatru Albertus |

Teatr Albertus

Inspiracje teatralne niejednokrotnie pojawiały się wieloletniej tradycji mieszkańców Mnikowa. Już w połowie XX w. odbywały się różnorakie przedstawienia z udziałem młodzieży, pod kierunkiem miejscowych nauczycieli. Z przekazów wiemy, iż były to min. Jasełka, Wesele krakowskie, a także Sznur korali, Królowa przedmieścia, Krowoderskie zuchy. W latach dziewięćdziesiątych minionego wieku, krótkie spektakle młodzieżowe pomagały przygotowywać siostry Albertynki.

Korzystając z wymienionych doświadczeń, w 2000 r. przy parafii Św. Br. Alberta w Mnikowie narodziła się Grupa Teatralna Młodzieży, nosząca dzisiaj nazwę Mały Teatr "Albertus". Od zaistnienia, grupa skupia młodych ludzi, dla których pasją jest sztuka żywego słowa. Jej patronem został św. Br. Albert - artysta malarz, który poświęcił życie służbie najuboższym.

Aktorzy

Na przestrzeni kilku lat, w przedstawieniach teatralnych występowali: Renata Lach-Pawłowicz, Ewa Kamińska, Ewa Dymek, Katarzyna Dukała, Agnieszka Marusińska, Danuta Maciusik, Anna i Danuta Cichoń, Monika i Mariusz Mrozowicz, Aldona i Jerzy Dymek, Michał, Robert, Wojciech Koźbiał, Marcin Misztal, Piotr Szyszko, Rafał i Jarosław Baster, Ula i Mateusz Kącik, Marek Tarnowski, Maciej Wójtowicz, Joanna i Sławomir Żołnierczyk, Mateusz Korpak i Łukasz Janik. W roli aktora czasem występuje również Ks. proboszcz Stanisław Święciak, który wspiera młodzież i w różnoraki sposób pomaga w realizacji kolejnych spektakli. Przygotowaniem scenariuszy, reżyserią i prowadzeniem grupy zajmuje się Dorota Kamińska. Młodzi aktorzy sami tworzą scenografię i często przygotowują również kostiumy.

Nowa sala teatralna

Wszystkie przedstawienia min. Misterium Męki Pańskiej, Brat naszego Boga, Quo vadis?, Wojtyła, czy Szata odbywały się dotąd w miejscowym kościele, który kilka razy w roku służył za salę teatralną. Marzeniem młodzieży była sala teatralna z prawdziwą sceną, kulisami i widownią. Marzenie to, długo nie mogło być zrealizowane ze względu na ograniczenia finansowe, choć obok kościoła stał budynek, który spełniał oczekiwania, wymagał jednak gruntownego remontu. Dzięki pomocy wielu życzliwych ludzi - a także - patrona grupy Św. Br. Alberta, który ich niejako posyłał w najmniej oczekiwanych momentach - udało się zaadaptować budynek na salę teatralną. Prace remontowe trwały od kwietnia do października 2006 r. Bezinteresownie pracowali członkowie grupy, ich bliscy i zainteresowani parafianie.

:: zobacz relację z otarcia nowej sali teatralnej