Szlaki Papieskie

27 kwietnia 1952 r. młody kapłan Karol Wojtyła wraz ze studentem Jackiem Fedorowiczem, udał się na wycieczkę pieszą za miasto. Trasa wędrówki wiodła przez Sikornik, Bielany, Kryspinów, aż do Mnikowa. Ok. godz. 15.00 wędrowcy stanęli u stóp Matki Bożej Skalskiej. Wraz z przybyłą grupą okolicznych pielgrzymów odmówili nieszpory niedzielne. Udało się ustalić, iż wycieczka ta zapoczątkowała wędrówki Karola Wojtyły, później Jana Pawła II po Polsce i świecie.

Dla upamiętnienia tego wydarzenia, corocznie w ostatnią niedzielę kwietnia, odbywa się tu Msza Św. i Nieszpory, inaugurujące Letni Sezon Turystyczny Na Szlakach Papieskich.

Pierwsza taka Msza Św. została odprawiona 25 kwietnia 2004 r. podczas otwarcia Podkrakowskiego Szlaku Papieskiego.