04.04.2020

Odnowiony Obraz MB Częstochowskiej w naszym kościele

Renowacje wykonała bezinteresownie p. konserwator Ewa Chudoba, nasza parafianka, przy technicznym wsparciu (oczyszczenie i naprawa ramy) p. Jarka Kopeć.

Obraz Czarnej Madonny jest Obrazem - Odbiciem Trójcy Świętej, ponieważ pełni funkcję lustra, które odbija Odwieczne Światło i wprowadza Je na świat przez swoją zgodę na Boże Macierzyństwo Wydaje na świat Światło zrodzone z Ojca.

Zgodnie z kanonami ikonograficznymi każdy kolor ma swoje znaczenie. Kolorem sukni Dziecięcia w ikonie Jasnogórskiej jest czerwień. Czerwony kolor jest symbolem bezgranicznej miłości Boga będącej ostatecznym źródłem zarówno dzieła stworzenia jak i odkupienia całego świata. Symbolizuje boską i królewską godność Jezusa a także cierpienie Jego ludzkiej natury.

W kulturze chrześcijańskiej czerwień nabrała dodatkowego znaczenia, została niejako konsekrowana przez Chrystusa. Ornamenty na tunice Jezusa to 3 rodzaje złoconych rozet utworzonych z palmetek i lilii symboli władców. Prawdziwa purpura, drogi barwnik używana była do barwienia szat władców. Czerwień wewnętrznej strony płaszcza Maryi można odczytać jako wskazanie Maryi Królowej. Ciemnokarminowa podszewka wskazuje również na Jej Boże macierzyństwo jak również współcierpienie z Synem w dokonywaniu dzieła odkupienia.

Ciemny granat płaszcza Maryi akcentuje życie wewnętrzne i symbolizuje nieskończoność. W ikonografii ciemny błękit /Lapis lazuli/ jest znakiem życia Bożego. W Ikonie Jasnogórskiej ciemny granat akcentuje dziewictwo i nieskalaność Maryi. Lilie na płaszczu to pradawny symbol królewski oznaczający nienaruszalność władzy. Szata Bogurodzicy usłana złotymi liliami oznacza, ze jest to Królowa niebios. Gwiazda na płaszczu to symbol trynitarny. Więź Maryi z Bogiem Ojcem podkreśla złote światło aureoli. Więź Maryi z Duchem Świętym symbolizuje zielone tło. Kolor zielony jest kolorem życia, nadziei, jest symbolem Ducha Świętego.

Tak w telegraficznym skrócie można przedstawić symbolikę obrazu Jasnogórskiego. A teraz trochę informacji o kamieniu lapis lazuli. Lapis lazuli to jeden z pierwszych kamieni jakie poznał świat. Nazywany kamieniem Nieba i Bogów. Stosowany był do zdobienia już w starożytnym Egipcie, Rzymie, Persji /grobowiec faraona Tutenchamona/. Z kamienia tego po zmieleniu robi się pigment używany w malarstwie.

Na obliczu Madonny widoczne są cięte blizny. Jest ich łącznie 10 cięć. Na szyi 6, z których 4 są dobrze widoczne na prawym policzku. Upamiętniają one rabunkowy napad na Jasną Górę w 1430 roku.