24.05.2020

Mensa ołtarza papieskiego

Barka była ulubioną pieśnią polskiego papieża Jana Pawła II. On sam śpiewał ją w Gnieźnie podczas swojej I pielgrzymki do Polski w 1979 r. Słowa do tej pieśni napisał w 1974 r salezjanin ks. Stanisław Szmidt, który spotkał się z papieżem w 1980 r w Rzymie. Sam papież tak mówił o tej pieśni : „Chcę powiedzieć na zakończenie, że właśnie ta oazowa pieśń wyprowadziła mnie z Ojczyzny przed 23 - laty. Miałem ją w uszach kiedy słyszałem wyrok konklawe. Z nią – z oazową pieśnią nie rozstawałem się przez wszystkie lata. Była jakimś ukrytym tchnieniem Ojczyzny. Była też przewodniczką „ na różnych drogach Kościoła”. Zainspirowana tą pieśnią i wypowiedzią Ojca Świętego autorka projektu postanowiła wyrazić ją plastycznie i tak powstał projekt mensy ołtarzowej ( dolna część ołtarza Jana Pawła II )

Mensa wykonana jest z blachy mosiężnej częściowo wycinanej, a częściowo kutej ręcznie tę trudną pracę wykonał nasz parafianin p. Stanisław Dziedzic. Bardzo precyzyjnie i artystycznie wykonał tę metaloplastykę. W kompozycji góruje krzyż z sercem pośrodku. Taki krzyż jest symbolem Zgromadzenia Księży Sercanów. Koncepcja połączenia dwóch motywów ( serce i krzyż ) jest charakterystyczna dla sercańskiej duchowości. Serce jest symbolem miłości, a Jezus na krzyżu oddał za nas życie właśnie z miłości. Promienie od krzyża symbolizują naukę Jezusa, która promienieje na cały świat. Na barce jest napis : TOTUS TUUS była do dewiza i zawołanie papieża Jana Pawła II. Po bokach barki są sieci wypełnione po brzegi sercami. Są to sieci PRAWDY BOŻEJ I SŁOWA ŻYCIA. Na horyzoncie widać ukochane góry Ojca św. Jana Pawła II. Całość jest podświetlona, co wzmacnia efekt plastyczny obrazu. Dajmy się złowić Chrystusowi i zawierzmy mu swoje życie. Otwórzmy serce na Słowo Boże, już dziś wypłyńmy razem z Jezusem łowić serca na morzach dusz ludzkich siecią, która jest symbolem :

PRAWDY SŁOWA BOŻEGO – A SŁOWO BOŻE ŻYCIEM.

Projekt : Ewa Chudoba
Metaloplastyka : Stanisław Dziedzic