08.07.2020

Wykonanie polichromii w glifach okiennych

Polichromia jest to ozdoba malarska ścian , sufitów stosowana do dekoracji wewnętrznych pomieszczeń w budownictwie sakralnym , ale też świeckim. Piękne przykłady polichromii ściennych możemy podziwiać w Bazylice Mariackiej (wykonawca Jan Matejko) i w Bazylice Franciszkańskiej ( Stanisław Wyspiański)

W naszym kościele jest 17 okien umieszczonych w głębokich glifach .Wzór zaprojektowała Pani Ewa Chudoba . Projekt jest skromny - taki jakim było życie Brata Alberta .Pola glifów okiennych wymalowane zostały w kolorystyce ścian przy ołtarzu głównym .Na białych pionowych polach naniesiony został wzór ornamentalny w kolorze ciemnobrązowym .Drobne elementy ornamentu zostały wyzłocone płatkami metalu imitującego złoto .Obramowania glifów są również w kolorze brązu .Wpadające przez okna światło daje w ten sposób ciekawe refleksy . Całość bardzo dobrze wkomponowała się kolorystycznie we wnętrze kościoła .

Projekt i złocenia : Ewa Chudoba

Prace malarskie : Robert Koźbiał , Małgorzata Koźbiał , Krystyna Koźbiał , Małgorzata Ziarnkowska