12.07.2020

Feretron dla MB Nieustającej Pomocy

Przed Twym obrazem Matko klękamy, boś nieustannie pomóc gotową. Radości troski dziś zawierzamy Ty je Synowi przedstaw na nowo. W oblicze Twoje patrzy radośnie,pełna miłości Twa dziatwa mała.Bądź czułą Matką w jej życia wiośnie , uproś by Boga zawsze kochała . Pomóż rodzinie żyć pełnią wiary , umocnij jedność , miłość , nadzieję. Spraw by zaczynem była dla innych ,przykładem jak sól co nie wietrzała .Sercem najczulszym o Matko proszę ,-dotknij tych , którzy są wciąż daleko od Syna Twego od wiary w Boga -oświeć ich Matko i broń od złego .
(Jan Maria Gładysz-pieśń maryjna „Przed Twym obrazem”)

Słowa tej pięknej maryjnej pieśni najlepiej oddają wiarę, nadzieję oraz miłość jaką darzą parafianie w Jej wizerunku Matkę Boską Nieustającej Pomocy . Wizerunek Tej Matki Boskiej nazywany jest Hodigitrią - z greckiego : Przewodniczka ,Wskazująca drogę. Ona jak Matka - uczy nas wybierać właściwe drogi. Wpatrzeni w Jej wizerunek weryfikujemy nasze życie , decyzje i zaangażowania .Wizerunek Matki Bożej Nieustającej Pomocy jest ikoną tzn. obrazem religijnym przeznaczonym do medytacji i modlitwy . Ikona przedstawia Matkę Bożą , Chrystusa oraz archanioła Michała (po lewej) i archanioła Gabriela .Aniołowie trzymają w rękach narzędzia odkupienia (trójramienny krzyż, gwoździe , dzidę i wlocznię z gąbką). Są to symbole odkupieńczej męki przez którą dokonało się zwycięstwo nad grzechami i śmiercią - Zmartwychwstanie Odkupiciela .Maryja koncentruje na sobie wzrok patrzącego , a dłonią wskazuje na Syna , zaprasza do wejścia w tajemnicę Chrystusa - Boga Wcielonego . Jezus spogląda na złote tło , które jest w ikonie symbolem Nieba .

Aby jeszcze bardziej uświetnić nowennę - nabożeństwo do Matki Bożej Nieustającej Pomocy jak również w podzięce za otrzymane łaski p. konserwator Ewa Chudoba zasponsorowała i wykonała ozdobny feretron. Feretron został wyrzeźbiony przez rzeźbiarza w drewnie dębowym . Wymiary : 180x80. Podzielony jest na 2 części : W górnej namalowana grupa aniołów a w dolnej wizerunek Matki Boskiej Nieustającej Pomocy .Obraz umocowany jest na zawiasach i wystawiany na czas środowej nowenny ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

Całą konstrukcję nośną zasponsorował i bezinteresownie wykonał parafianin p. Zdzisław Kącik. Przy montażu całości pomagał p. Robert Koźbiał .