18.09.2021

Dzień dziękczynienia za plony i beatyfikacja kardynała Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej

Dn. 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie odbyła się uroczystość ogłoszenia błogosławionymi: kardynała Stefana Wyszyńskiego - Prymasa Tysiąclecia i Matki Elżbiety Róży Czackiej. To wielkie święto zbiegło się z tegorocznym świętem plonów w naszym Kościele.

Prymas Stefan Wyszyński - obrońca wiary w czasach komunizmu, Matka Róża Czacka - twórczyni Ośrodka dla niewidomych w Laskach. Oboje służyli człowiekowi potrzebującemu, oboje patrzyli na człowieka poprzez pryzmat jego potrzeb. Trzy wartości Prymasa Tysiąclecia to: Kościół, Ojczyzna, Rodzina. Sam mówił: “Chciałem obronić Kościół przed zaprogramowaną ateizacją, przed nienawiścią społeczną, przed rozwiązłością. Uważam sobie za łaskę, że z pomocą Episkopatu Polski przygotować Naród przez Wielką Nowennę, Śluby Jasnogórskie, Akt Oddania Narodu Bogurodzicy w macierzystą niewolę miłości na nowe Millenium. Gorąco pragnę by Naród polski pozostał wierny tym zobowiązaniom….” Prymas Stefan Wyszyński był dwukrotnie nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

W podzięce Bogu święto plonów rozpoczęło się uroczystym wprowadzeniem delegacji Koła Gospodyń z darami - kosz z kwiatami i kłosami zbóż oraz chleb. Ks. Proboszcz w swoim kazaniu wyraził wdzięczność wobec rolników za ich ciężka pracę. W naszym kraju chleb to szczególny symbol -urodzaju i dostatku, szacunku i oddania. To nieodłączny element polskiej gościnności i dzielenia się z drugim człowiekiem.