07.10.2007

Spektakl "Moja nadzieja"

W niedzielę 7 października b.r o godzinie 18.00. w sali teatralnej w Mnikowie, odbyła się premiera spektaklu pt. "Moja nadzieja" w wykonaniu miejscowego Teatru "Albertus", działającego przy parafii Św. Brata Alberta.

Oparty na autentycznych faktach spektakl pt . Moja nadzieja, przedstawia jedno z niezwykłych wydarzeń, jakich doświadczają ludzie, w związku z osobą papieża Jana Pawła II. Pomysł na realizację właśnie takiej sztuki zrodził się po przeczytaniu książki P. Zuchniewicza pt. "Cuda Jana Pawła II", z której zaczerpnięto najważniejsze fakty. Wybrana przez teatr historia wydarzyła się w latach siedemdziesiątych w Liverpoolu. Kay Kally była zwyczajną kobietą, żoną dokera Pata Kelly,ego i matką trójki dorastających dzieci: Jacqeline, Davida i Kevina. Tuż po swoich trzydziestych czwartych urodzinach, usłyszała straszną diagnozę: ziarnica złośliwa. Po dziesięciu seriach kuracji w szpitalu w Clatterbridge, mimo radioterapii i chemioterapii pojawiły się przerzuty. Lekarze rozkładali bezradnie ręce, nie dając kobiecie nadziei na wyleczenie. Kilka miesięcy po rozpoznaniu choroby, leżąc w szpitalnym łóżku Key Kelly zobaczyła w ekranie telewizora pamiętną scenę ogłoszenia wyboru conclave i uśmiechającego się z balkonu Bazyliki Watykańskiej nowego papieża z Polski. Po latach wspomina: "Nie pytaj mnie, skąd wiedziałam, ale poczułam wtedy, ze ten człowiek jakoś wejdzie w moje życie". W marcu 1979 r. Key wbrew wszystkim udała się wraz z synem do Rzymu. Spotkała się z papieżem. Po powrocie do Anglii lekarze przeżyli szok. Rak zniknął.

Spektakl, w którym wzięło udział 20 osób był przygotowywany od kilku miesięcy. Praca nad nim była dla aktorów wielkim przeżyciem. Próbowano ukazać jak najbardziej wiarygodnie uczucia ludzi stających w obliczu nieuleczalnej choroby, oraz ich najbliższych, a oprócz tego przedstawić znaczenie rodziny, małżeństwa i miłości.

Premierę zaplanowano na miesiąc październik nieprzypadkowo - 16 października mija 29 rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Powtórne wykonanie spektaklu będzie miało miejsce 21 października o tej samej porze.

Obsada:

Kay Kelly - Renata Lach - Pawłowicz, Pat Kelly - Mariusz Mrozowicz, Matka Kay - Ewa Sikora, Jacqeline - Ula Kącik, David - Mateusz Kącik, Kathy - Agnieszka Majda Lekarz I - Marcin Misztal, Lekarz II - Wojciech Koźbiał, Lekarz III - Robert Koźbiał, John - Michał Koźbiał, Jenny - Katarzyna Dukała, Morgan - Aldona Dymek, Helen - Ewa Balicka, Zack - Jarosław Baster, Billy -Jerzy Dymek, Ksiądz - Ks. Stanisław Święciak
Oraz gościnnie: Rafał Baster i Grzegorz Nęcek

Scenariusz i reżyseria - Dorota Kamińska