Św. Brat Albert

Patronem parafii jest Św. Brat Albert – Adam Chmielowski, nazwany przez Ojca Św. Jana Pawła II Biedaczyną z Krakowa.

Adam Chmielowski urodził się 17 czerwca 1847 r. w Igołomii koło Krakowa, jako pierwszy syn Wojciecha i Józefy z Borzysławskich. W wieku 17 lat, biorąc udział w walkach powstania styczniowego, stracił nogę i do końca życia pozostał kaleką. Po upadku powstania rozpoczął naukę w Szkole Rysunków w Warszawie, by później ją kontynuować w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Monachium. Zdobył sławę jako artysta – malarz, przyjaciel Maksymiliana Gierymskiego, Józefa Chełmońskiego, Stanisława Witkiewicza i innych.

Pod wpływem przerażającego obrazu ludzkiej nędzy w krakowskiej ogrzewalni, zdecydował się na porzucenie sztuki i poświęcenie swojego życia służbie najuboższym. W 1887 r. przywdział habit tercjarski w kościele OO. Kapucynów w Krakowie, a rok później, 25 sierpnia 18888 r. złożył na ręce Ks. Kard. Albina Dunajewskiego śluby zakonne. Założył Zgromadzenia Braci Albertynów i Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim.

Zmarł w uroczystość Bożego Narodzenia 1916 r. jego beatyfikacja odbyła się w Krakowie, a kanonizacja. Do chwały ołtarzy wyniósł Br. Alberta papież Jan Paweł II.